У звичайних квартирах в більшості випадків ванна кімната не радує великими розмірами. Тому навіть незначні помилки в дизайні можуть позначитися на комфорті і безпеці, не кажучи про естетичну сторону, яка для дизайну не менш важлива.

На які складові можна «розкласти» дизайн ванної кімнати?

Це:

  • оптимізація простору;
  • ергономіка;
  • функціональність;
  • стиль;
  • колір і форма;
  •  безпеку;
  •  вибір матеріалів з урахуванням умов експлуатації.

1. Простір. При виборі обладнання треба виходити з його пропорційності з параметрами приміщення. Звичайно, велика ванна довжиною 170 і шириною 90 см набагато зручніше, ніж більш скромні формати.

Але крім ванни в кімнаті зазвичай встановлюють умивальник, пральну машину і меблі (шафки, полички, пенали). Ті ж самі умови поширюються і при виборі душової кабіни.

Тому необхідно попереднє моделювання. Його можна проводити по-старому, озброївшись аркушем паперу і олівцем, або із залученням комп’ютерних програм.

Кілька простих порад:

1. Якщо важко вибрати між ванною і душовою кабіною, тобто комбіновані ванни, оснащені душовою гарнітурою (хоча це і так поширений варіант) і огорожею зі зсувними або орної дверцятами.

2. Любителям душа можна зупинити вибір на вбудованих кабінах. На відміну від душових боксів вони не мають такої жорсткої «прив’язки» до місця розташування за розмірами і їх можна укомплектувати по своєму смаку.

3. При невеликих розмірах приміщення і необхідності установки пральної машинки, можна порадити спеціальні моделі для розміщення під стільницею або умивальником. Вони, звичайно, мають невеликий обсяг і коштують дорожче, але дозволяють «розвантажити» простір.

2. Ергономіка. Цей критерій тісно пов’язаний з оптимальною компоновкою. Головна вимога – облік антропометричних особливостей мешканців. Стандартні вимоги враховують усереднені розмір, зріст і вагу.

У реальності багато великих людей, і їм треба ширші проходи, місткі ванни або душові кабіни, стійку основу.

Існують також вимоги з урахуванням різних вікових категорій. Наприклад, літнім людям незручно користуватися душовою кабіною з високим піддоном.

Оптимізацію простору і виконання ергономічних вимог необхідно враховувати на етапі розробки дизайн проекту.

Розводку комунікацій роблять на початку ремонту, а обладнання і меблі встановлюють в останню чергу (після оздоблювальних робіт) – щось змінити буде практично неможливо.

Найбільш поширена помилка – неправильно обрані габарити і висота монтажу навісної шафки або полички над умивальником. Їх розташування і глибина не повинні заважати нахилятися над раковиною.

3. Функціональність. Деякі опції душових кабін і ванн вимагають виконання особливих умов за величиною напору води і пропускної здатності стоків.

Прямо це не відноситься до дизайну, але вибрати душ з функцією «тропічний злива», і не мати можливості ним користуватися просто недоцільно.

Ще гірше – відсутність або низька продуктивність витяжної вентиляції. Найпоширеніша помилка – непродумана система освітлення. Крім стельових світильників обов’язково має бути місцеве освітлення (хоча б в зоні умивальника).

4. Стиль. Напрямок стилю ванної кімнати повинна відповідати загальним дизайнерським рішенням всього житлового простору. Навіть еклектика доречна, якщо вона домінує в житлових кімнатах та інших службових приміщеннях – змішання стилів повинно бути всюди.

І абсолютно неприйнятно, якщо ванна кімната зроблена в стилі хай-тек, а сусідня кімната оформлена одним з класичних типів дизайну.

Колір і форма. Це один із складових елементів стилю, і він багато значить для візуального сприйняття ванної кімнати.

Для невеликого приміщення краще використовувати світлу обробку стелі і стін. Причому колір стін повинен бути таким же або на півтону нижче, ніж у стелі.

А глянцеві поверхні світлих оздоблювальних матеріалів роблять кімнату візуально більше. Темна стеля «опустить» його висоту, а темні стіни «звузять» кімнату.

Багато що означає спосіб укладання та форма кахлю. Якщо керамічна плитка має прямокутну форму, то вертикальна укладання зробить стіну візуально вище, а горизонтальна – довше.

5. Безпека. Як дизайнерської помилки, що впливає на безпеку ванної кімнати, можна назвати два чинника – слизькі підлоги і гострі кути.

Тому плитка для підлоги повинна мати протиковзку поверхню (матову, рифлену або з малюнком на поверхні), в іншому випадку треба використовувати килимки.

6. Матеріали. Всі оздоблювальні матеріали повинні бути стійкими до високої вологості і прямого контакту з водою.

Цій умові найкраще відповідають натуральний і штучний камінь, керамічна плитка, керамограніт, полімери, легована сталь, кольорові метали і їх сплави.

Для любителів дерев’яних підлог можна порадити керамічний паркет – декоративні властивості не гірше плюс абсолютна стійкість до води.