Ландшафтний дизайн з використанням рослин і каменів широко поширений. Щоб оживити композицію, зробити її природнішою, надати їй унікальний вигляд, можна додати невеликий водоспад. Плескіт води заспокоює слух, блиск сонячних зайчиків на хвилях приємний для очей, а легкі бризки несуть з собою свіжість. Оточений квітами водоспад на альпійській гірці гармонійно доповнить будь-яку заміську ділянку. У статті ми розповіли, які види альпійських гірок існують і чим вони відрізняються.

Ідеї ​​альпінаріїв з використанням води

Невеликі струмки, стікають з верхівки гірки, припускають, що у її заснування є маленький водойму. Для того, щоб альпійська гірка виглядала цікавіше, краще крім водоспаду передбачити і ставок.

Де розмістити альпінарій?

Навіть якщо не терпиться скоріше приступити до створення власної альпійської гірки, потрібно перш за все добре продумати її розташування і підготувати територію. Якщо композиція буде під високим деревом, то власнику доведеться часто очищати ставок від опалого листя. Однак і під палючим сонцем альпінарію не місце: вода швидко «зацвітає» на відкритому просторі. Найкраще розмістити гірку зі ставком там, де в середині дня тінь, а вранці і ввечері – сонячно.

Якщо на ділянці вже є природні пагорби і купини, то вони можуть стати відповідним підставою для гірки. На рівній території доводиться створювати невеликий горбок штучно, але це не викликає проблем, адже можна використовувати землю з котловану для ставка.

Початківцям дачникам складно визначитися з висотою альпійської гірки і площею ставка. При перегляді фотографій альпінаріїв неважко здогадатися, що розмір композиції мало впливає на її естетичні якості. Привабливо і живописно можуть виглядати і мініатюри, і досить великі гірки.

Матеріали для композиції

Щоб під час роботи не зіткнутися з неприємними несподіванками, краще готувати матеріали заздалегідь:

 • великі валуни і камені поменше;
 • щебінь і керамзит для створення основи конструкції;
 • родючий грунт для висаджування квітів;
 • розчин цементу або будівельну піну для з’єднання деталей композиції.

Різні види альпійських гірок складаються з особливих засобів і елементів. Для облаштування водойми та водоспаду доведеться підготувати додаткові матеріали. Наприклад, ємність для води. Зазвичай вони продаються в спеціальних центрах для садівників. Якщо поруч таких немає, то можна використовувати непотрібну ванну. Іноді для гідроізоляції використовують щільну плівку, яку можна придбати все в тих же центрах для саду та городу.

Для того, щоб вода досягла вершини водоспаду, потрібно купити насос або особливу помпу для ставка. На потужність обладнання впливає висота гірки, обсяг водойми і передбачуваний натиск води. Природно, чим більше ставок, тим потужніше помпа. Разом з насосом купують шланг для води. Його метражу повинно вистачити до верхівки гори.

Для підтримки чистоти і прозорості води набувають ставкової фільтр. Він стане в нагоді і для великого водоймища, і для мініатюрного ставка. Якщо води небагато, то акваріумна помпа з високою потужністю може виконувати функції і насоса, і фільтра.

Рослини і квіти для альпінарію з водоймою

Альпійська гірка з водоймою буде гармонійно виглядати з вологолюбними рослинами. Вони будуть найкраще себе почувати в сусідстві з водоспадом.

Найкраще для альпінарію з водою підійдуть:

 • орлик (аквилегия);
 • калужница;
 • півники (іриси);
 • функия;
 • лилейник.

Якщо площа ставка дозволяє, то деякі рослини можна висаджувати прямо на поверхні води:

 • німфея (латаття);
 • осока;
 • сагиттарія (стрілолист).

Порядок проведення робіт з облаштування альпінарію

Щоб створити дійсно красиву альпійську гірку, можна використовувати фотографії готових гірок, які особливо сподобалися, як приклад і орієнтир. З опорою на композиції досвідчених ландшафтних дизайнерів можна з першого разу якісно скласти власну.

Планування і перші етапи роботи

Для початку варто задуматися, яким повинен бути альпінарій. Важливо замалювати план готової конструкції на папері, не забувши вказати приблизні розміри елементів. Після цього можна починати готувати безпосередньо ділянку робіт. При розмітці території необхідно врахувати розташування сторін світла. Якщо розташувати композицію гіркою на південь, то рослини не будуть відчувати нестачу сонячного світла.

При створенні гірки насамперед потрібно вирити котлован. Якщо для водойми вже готова спеціальна ємність, то грунт прибирають точно відповідно до її вимірами. Якщо ставок буде знаходитися безпосередньо в землі, то грунт треба прибирати поступово, сходинками, або робити берега пологими, залишаючи поглиблення в центрі.

Як оформити ставок?

Перш ніж перейти безпосередньо до створення гірки важливо подбати про водоймі. Головне завдання в цьому процесі – забезпечення абсолютної гідроізоляції, інакше вся вода поступово піде в землю. Спеціальні ємності дозволяють вирішити проблему просто, так як з самого початку не містять проломів і дірок, їх просто встановлюють в підготовлене поглиблення і наповнюють водою. Якщо стінками для водойми служить відслужила ванна або непотрібне корито, то їх потрібно правильно підготувати.

Зливний отвір ванни закривають пробкою, корито досліджують в пошуках проломів і щілин. Потім внутрішні стінки судини покривають розчином цементу і залишають на просушку. Таким чином не самі естетичні поверхні стають менш помітними і протиприродними.

Щільну плівку можна застосувати для гідроізоляції водойми незвичайної форми. На дно виритого поглиблення висипають щебінку, а поверх – глину. Після ретельної утрамбовки необхідно застелити дно ставка декількома листами плівки таким чином, щоб вона випирала через край приблизно на 25 см. Потім по колу водойми плівку притискають до землі камінням.

Завершення роботи

Землю, вилучену з ями, застосовують для створення піднесення. Її зсипають на підставу і ретельно утрамбовують. За допомогою каменів роблять ступінчастий схил. Саме зараз потрібно протягнути наверх шланг для води і замаскувати його. Важливо, щоб другий кінчик шланга стосувався дна ставка.

Місце, де буде текти водоспад, має представляти собою міцно з’єднані камені і валуни. Щоб їх закріпити можна використовувати розчин цементу або будівельну піну.

Помпу і фільтр ставлять в водойму під поверхнею води. Насос з’єднують зі шлангом. Зараз важливо не забути забезпечити ізоляцію електроприладів від води і маскування їх шнурів. Потім можна садити квіти і додавати землю де необхідно.

За альпійською гіркою з водоймою необхідно доглядати: збирати опале листя рослин, регулярно перевіряти прилади, чистити помпу і фільтр. Але естетичну насолоду від альпійського острівця на заміській ділянці з лишком заповнить зусилля на його утримання.