Як приємно буває ввечері посидіти на оповитій запашними трояндами терасі або в альтанці, послухати спів птахів, дзюрчання декоративного струмка, який сховався в траві, квакання жаб в розташованому поблизу ставку і вдихнути аромат материнки або бузку. Все це дарує відчуття спокою й умиротворення.

Елементи дизайну – такі, як альтанки, перголи, трельяжі, альпінарії, рокарії і багато іншого, – допоможуть вам прикрасити ваш сад, організувати безліч місць для відпочинку на свіжому повітрі.

Оформлення ділянки – це не просто поєднання різноманітних елементів і прийомів дизайну. Воно передбачає суворе відповідність декоративних композицій певного стилю, кольору. Це ціле мистецтво, що підкоряється певним правилам і закономірностям.

Після того як виявлено ступінь освітленості ділянки, позначені основні об’єкти та визначено точки, з яких в найбільш вигідному положенні постане пейзаж, слід з’ясувати для себе, що б ви хотіли бачити на своїй ділянці.

Це можуть бути дитячий майданчик і спортивний комплекс, літній будиночок, куточки для відпочинку і прийому гостей, меблі для дачі, теплиця, басейн, ставок, фонтан, водоспад або каскад, квітник, газон, альтанка, альпінарій або рокарій, сад – в загальному, все, на що здатна ваша фантазія.

Після того як визначено компоненти ділянки, можна приступити до зонування, т. Е. Встановити розташування того чи іншого декоративного об’єкта на території ділянки. Для цього знадобиться аркуш кальки, на який слід перенести план ділянки з вже існуючими будівлями.

Потім кольором, пунктиром або суцільною лінією у вигляді окремих зон виділяють намічені об’єкти.

При цьому слід враховувати наступне:

  • дитячий майданчик повинна розташовуватися таким чином, щоб її добре було видно з вікон будинку;
  • для спортивного майданчика можна виділити окремий простір або ж організувати її на території газону;
  • водойма бажано розмістити в найнижчому місці ділянки;
  • плодовий сад повинен розташовуватися з північного боку, щоб не затінювати площа, виділену для квітника та городу, і захищати їх від вітру;
  • квітник слід розбити на рівнинному місці, щоб при поливі волога рівномірно поширювалася по всій площі клумби.

Після того як намічені передбачувані об’єкти, слід поєднати обидва плану (план вихідний і план зонування), визначити правильність розміщення планованих об’єктів з урахуванням освітленості, легковажності і, якщо потрібно, внести поправки.

Якщо розміри ділянки дозволяють, можна організувати велику зону для відпочинку, розмістивши на її території декоративні клумби.

Тут можна розташувати такі елементи декоративного оформлення, як скульптури, лавки, вази-квіткарки, підпірні стінки, кам’яні сходи і огорожі.

Господарські будівлі можна прикрити вертикальним озелененням.

Клумби добре виглядатимуть перед будинком, уздовж доріжок, на газоні. Якщо фасад будинку звернений на північ, то квіти слід розміщувати з південного боку будинку або споруди.

Ділянки, як правило, огороджуються огорожею (дерев’яним, кам’яним, цегляним ті інше). Якщо будинок знаходиться поруч з дорогою, від неї захистить жива огорожа.

З південного боку будинку можна організувати зелену терасу з витких рослин, яка буде захищати його від перегрівання в жаркі літні дні, давати прохолоду і свіжість. Уздовж тераси можна розташувати кілька невеликих клумб або ваз-квіткарок.

Ефектно виглядає тераса, увита фіолетовим клематисом, на тлі якої розташовуються мініатюрні клумбочки з оманом, календулою і іншими лікарськими рослинами.

Якщо між будівлями існує невелика вільний простір, його займають тіньовитривалими декоративними рослинами.

Між плодовими деревами, які ростуть на вашій ділянці, можна поставити фігурний пеньок або розташувати кілька декоративних каменів-валунів, які, з одного боку, урізноманітнюють ваш садовий ландшафт, а з іншого, замінять лавку і стануть додатковим місцем для відпочинку в тіні серед аромату трав і кольорів.

Якщо будинок знаходиться з південної сторони від ділянки, то перед фасадом можна посадити кілька плодових дерев, які закриють вікна від попадання прямих сонячних променів. Між деревами будуть добре виглядати клумби з невибагливими тіньовитривалими рослинами.

Вздовж паркану доцільно посадити малину, смородину або обліпиху, які будуть виконувати функцію живоплоту.

Якщо будиночок знаходиться у східній межі ділянки, то всі дерева бажано розташувати з півночі. Тоді ділянку з півночі буде захищений деревами. З південного боку зручно влаштувати зону відпочинку, що включає дитячу спортивну майданчика.

При плануванні ділянки необхідно враховувати архітектуру будови (наявність поверхів, мансарди, тераси, веранди). Складаючи план в масштабі, не слід захаращувати ділянку посадками.

Слід пам’ятати, що дерева і чагарники з часом збільшаться в розмірі і зажадають наявності достатнього простору, поживних речовин і вологи.

Занадто густі зарості будуть перешкоджати нормальному росту рослин та ускладнять догляд за ними, а недоглянутий сад втрачає свій декоративний вигляд. При влаштуванні живоплотів також слід залишати невелику відстань між кущами.