Складно сказати, коли саме в ландшафтному дизайні зміцнився тренд розділення водних об’єктів на статичні і динамічні, але тепер рідко будівництво ставків обходиться без додаткових елементів – водоспаду і каскаду. Так як вода в цих варіантів не стояча, а перебуває у русі, такий ландшафтний дизайн дещо відрізняється від озеленення звичайного декоративного водоймища.

У ландшафті важливий стиль

Внаслідок того, що такі штучні водойми включають елемент, що виходить за межі горизонтальній площині, ідеальне проходження всіма канонами прибережного озеленення не представляється можливим. В такому випадку створюється ландшафт за мотивами певного стилю з урахуванням нюансів конкретної ділянки.

Оскільки центром композиції однозначно виступає водоспад, то, по-перше, всі рослини не повинні виглядати різноманітно. Еталоном цього правила можна назвати віденський сад Сетагая з красивим водоспадом – його ландшафт являє собою єдиний образ з нечіткими переходами. По-друге, рослини на березі не повинні загороджувати водоспад. У зв’язку з цим аїр, рогіз і аналогічні їм рослини потрібно заздалегідь виключити з ансамблю.

Ставок з водоспадом не терпить суворої симетрії, тому від партерних посадок і прямокутних ліній потрібно відмовитися на користь флоральний груп з менш вираженою впорядкованістю елементів. З тими ж критеріями слід підійти і до облямовані берегової лінії і доріжок, що ведуть до водного сектору.

Монохромне озеленення

Як периферійних рослин краще будуть виглядати низькорослі екземпляри, які характеризуються щільністю крони і невеликим зростанням. Головне, щоб представники флори, призначені для прикраси берегової лінії, добре виглядали з весни до осені. Вдалим варіантом декорування ставка вважається вкраплення одиночних екзотів (наприклад, юки). По самому краю берегової лінії має сенс висадити частуху звичайну або групу з двох-трьох видів папороті, а на деякому віддаленні – купену або м’яту водяну в парі з Веронікою.

Найбільш ефектним рішенням є монохромний принцип озеленення, тобто витримування прибережної флори в одному-двох тонах (крім базового зеленого), які б вишукано підкреслювали блиск водних потоків. Білий – найбільш нейтральний і в той же час виразний колір. Штучні водойми, озеленені одними белоцветущімі рослинами, завжди виглядають елегантно, а для водного об’єкта з водоспадом це актуально подвійно. Родзинкою прибережній фітокомпозиції варто зробити каллу або лілейники, а частина ставка заселити Турчі, яка буде продовжувати білу ноту на водній гладі.

Не менш интресном варіантом вважається монохромне озеленення в блакитний палітрі, особливо якщо більш інтенсивно забарвлені екземпляри (синюху лазуровий або дельфиниуми) розмістити ззаду або по обидва боки від водоспаду, а блідо-блакитні рослини (незабудки болотні, хіонодокси) – в протилежній частині прибережного сектора, м’яко акцентуючи верховенство води в ландшафті.