Дерев’яна архітектура – одна з найцікавіших і виразних. Однак будувати з дерева дійсно гарні будинки складніше, ніж з каменю або каркаса.

За зовнішнім виглядом кам’яного або каркасного будинку далеко не завжди можна з упевненістю сказати, з якої саме технології він побудований. Оздоблення фасадів таких будинків надійно приховує стіновий матеріал від очей. З дерев’яними будинками все дещо складніше. Такому будинку в більшості випадків фасадна обробка не потрібна, крім хіба що тонування або фарбування. А якщо немає обробки, то і завдання забезпечення привабливого зовнішнього вигляду будинку цілком лягає на сам стіновий матеріал, тобто колода, брус або дерев’яні панелі. Звичайно ж, дерев’яні стіни зовні привабливі самі по собі, але дійсно гарний будинок з дерева можливий лише за умови якісно задуманого і грамотно виконаного проекту.

Удавана простота

Унікальні зразки народного дерев’яного зодчества представлені в Кіжах і Вітославліцах. У цих музеях-заповідниках наочно продемонстровано існувало вже століття тому різноманітність архітектурних стилів дерев’яних будівель.

У повоєнний час, в умовах тотальної розрухи, архітектура дерев’яних будинків стала переважно утилітарною, оскільки дерево було найбільш доступним матеріалом для будівництва будинків, а в сільській місцевості основне завдання полягала в якнайшвидшому відновленні житлового фонду. Ймовірно, ця причина стала ключовою у формуванні стереотипу дерев’яного будинку як пятістенка з колоди або бруса. Цей стереотип заважає розвиватися дерев’яному житловому будівництву, витісняючи його або в сегмент найдешевших і простих з архітектурної точки зору будинків (ті ж пятістенка), або, навпаки, в сегмент особливо дорогих будинків з химерною архітектурою (дерев’яні хороми). В результаті багато замовників навіть не розглядають варіант будівництва дерев’яного будинку, оскільки їх уявлення про будинок мрії знаходяться поза цих сегментів.

На щастя, сучасне дерев’яне житлове будівництво насправді закриває практично всі цінові сегменти, в ньому представлені зразки зодчества, здатні задовольняти найвишуканішим смакам.

В силу конструктивних особливостей, властивих дерев’яним будинкам, їх архітектурні стилі слабо перегукуються зі стилями кам’яного домобудівництва. В дерев’яній архітектурі сформувалася своя стилістика, в більшості своїй властива тим чи іншим регіонам, де поширене дерев’яне житлове будівництво.

Стилі і смаки

У сучасному дерев’яному житловому будівництві широко поширена еклектика, тобто змішання різних архітектурних стилів в одній споруді. Талановитий архітектор здатний вдало поєднувати в одному будинку рішення, властиві різним стилям, що робить будинок не тільки унікальним, але і красивим. У той же час, невдала стиковка декількох стилів призводить до будівництва будинків-Франкенштейнов з карикатурною зовнішністю.