Власна система каналізації у приватному будинку суттєво підвищує комфорт житлового простору. Це перше завдання, яке необхідно вирішити на етапі будівництва. Важливо, щоб неподалік розташовувався центральний колектор, інакше доведеться дбати про автономне рішення. Останнє створюється за допомогою різних способів, найпопулярніший – залізобетонні кільця, виготовлені з дотриманням актуальних стандартів та вимог. Можна облаштувати переливний залізобетонний септик – недорогий та ефективний варіант. Розповідаємо, на що звертати увагу при виборі залізничних кілець, які переваги та недоліки вони мають.

КЛАСИФІКАЦІЯ ЗАЛІЗОБЕТОННИХ КІЛЕЦЬ

Варто зазначити, що залізобетонні кольца канализационные – зручний, ефективний та вигідний варіант, який залучається для вирішення завдань різної складності. Виробництво здійснюється шляхом заливання підготовленої бетонної суміші у форму, всередині розміщена металева арматура для жорсткості та підвищеної міцності. Існує кілька варіантів залізобетонних кілець, розглянемо їх:

 1. Фальцеві. Кільця відрізняються щільним приляганням один до одного, що обумовлено виїмками та спеціальними виступами, розташованими на торцях (за аналогією із замком) для стикування. Цілісність не порушується під тиском ґрунту, тому не потрібне проведення додаткової герметизації.
 2. Наскрізні. Популярний і доступний варіант для створення каналізації, що використовується у разі, якщо немає ризику усунення септика, наприклад, через вібрації. З’єднання кілець виконується із залученням металевих скоб, зазорів – цементним розчином.
 3. Добірні. Залучаються для коригування висоти септика у випадку, коли вироби зі стандартними габаритами не дозволяють досягти проєктних показників. Доступний великий вибір додаткових моделей, що мають різну висоту.
 4. Фільтраційні. Доповнені перфорацією – отворами, які розподілені поверхнею.

Тако варто не забувати про додаткові елементи. Це широка група продукції, до якої входять плити для облаштування дна бетонних колодязів або верхньої частини. Можуть бути оснащені люком.

МАРКУВАННЯ БЕТОННИХ КІЛЕЦЬ

Кільця маркують, використовуючи літери та цифри, що мають певне значення:

 • літери, наприклад, КС – кільце стінове, а плита днища маркується великими літерами ПД;
 • цифри. Вказують на габарити, перша пара – діаметр, друге значення – висота.

ОСОБЛИВОСТІ РОЗМІРІВ

При розрахунку обсягу септика враховуються кілька параметрів, у тому числі розмір кілець. Габарити каналізаційних кілець повинні відповідати правилам:

 • діаметр (визначається за першою цифрою маркування). Виробники надають інформацію про внутрішній діаметр, відображаючи його в дециметрах – 7-20. При виборі кілець за даним посиланням https://activen.com.ua/produkciya/zhbi-izdeliya/kolodec/ потрібно контролювати, щоб діаметр був єдиним у всіх елементів, інакше не вдасться досягти ідеальної герметичності;
 • висота. Стандарт – 90 см, але маркування не включено. Виглядає так: КС-10 – це кільце, що має діаметр 1 м, КС-20 – 2 м. Висота, яка відрізняється від стандартних показників, – друга цифра у маркуванні. Наприклад, КС 7-3 – діаметр 7 дм, а висота – 29.

ПЛЮСИ І МІНУСИ

Кільця знайшли застосування в системах автономних каналізацій через ряд переваг:

 • Тривалий термін служби. Експлуатаційні можливості кілець досягають 30-50 років, протягом яких вироби зберігають вихідну міцність, цілісність, стійкість до вологи та інші технічні характеристики. Термін актуальний для фабричних кілець: гарантію якості на саморобні ніхто не зможе дати, як і прогнозувати їхню «поведінку» у процесі використання;
 • Доступна вартість, що забезпечує бюджетне спорудження септика;
 • Універсальність. Кільця підходять для колодязів різного призначення та інших конструкцій;
 • оперативний монтаж, навіть якщо він виконується самотужки;
 • Характеристики міцності. Залізобетонні кільця підходять для ділянок з будь-яким типом ґрунту, можуть використовуватись у надмірно агресивних умовах.

Кільця є екологічно чистими виробами: бетон та інші компоненти, що входять до складу, не завдають шкоди навколишньому середовищу. Вироби мають гладку внутрішню поверхню, що полегшує процес догляду та чищення.

З мінусів варто виділити гігроскопічність: для створення стін колодязів, які не пропускають стічні води в ґрунт і не переповнюються ґрунтовими водами, потрібна якісна гідроізоляція. Кільця важкі, тому в процесі створення септика доводиться залучати будівельну техніку.