Літо – час будівництва, і майже обов’язковим елементів будь-якого будівництва стане бетон в тому чи іншому вигляді. Як правильно вибрати відповідний склад, яким має бути процентне співвідношення компонентів, на що взагалі впливає марка / клас бетону?

Давайте почнемо з визначень. Бетон в найпростішому варіанті – це суміш цементу, піску і води. Зазвичай в нього для міцності додають гравій / щебінь, для пластичності – пластифікатори, для кращого застигання при низьких температурах – спеціальні добавки і так далі. Марку (клас) бетону визначають пропорції основних компонентів, для цементного розчину це пісок, цемент і вода, для бетону – цемент, пісок, вода і щебінь (гравій). Високоякісний бетон пропонує завод Технология Бетона.

Марка – це, грубо кажучи, здатність навантаження затверділого складу, тобто його здатність витримати певне навантаження на певну же площа поверхні. Якщо виражатися більш правильно, то це межа міцності на стиск. Додаток навантаження понад допустиму призведе до того, що склад просто почне кришитися. Марка вказується буквою М і числом від 75 і вище (М100, М400, М700). Межа міцності вказується до кгс / см.кв., Тобто кілограм-сил, прикладених до одного квадратного сантиметру поверхні виробу.

Клас бетону – це теж межа міцності, але виражений в мегапаскалях на квадратний сантиметр. При цьому повинно забезпечуватися не менше 95% “довірчої ймовірності”, тобто враховується нерівномірне міцність бетону за обсягом вироби.

Клас бетону і марку пов’язує залежність В = 0,0764М. При цьому цифри, природно, округлюються до найближчого числа, кратного п’яти. Так і виходить, що марці 400 приблизно відповідає клас В30.

Повертаючись до того, що визначає марку (і клас) – а саме, складу, згадуємо базові пропорції бетонної суміші.

Є ще один цікавий момент: зазвичай все пропорції даються на основі цементу М400, а він буває і іншим.

Природно, чим нижче початкова марка цементу – тим нижче марка бетону, який з нього роблять. Тобто на цементі М300 бетон краще, ніж М150, одержати не вийде, а ось на цементі М500 можна отримати і бетон М500. До речі, це нормується і стандартами.

Цікавий момент: зазвичай у всіх таблицях (в тому числі з пропорціями бетону) згадуються марки до М450 або, в кращому випадку, до М600 включно. Склад бетону М700, М900 або М1000 знайти, м’яко кажучи, складно. Чому? Тому, що це склади дуже дорогі, мають явно надмірну для звичайного будівництва міцність і застосовуються тільки в спеціальних спорудах. Такі характеристики бетонної суміші забезпечує застосування цементу М500, митого піску, виключно гранітного щебеню фракції 5 … 20 мм, спеціальних суперпластифікаторів (полікарбоксілатов).

У звичайному житті зустрічаються бетони М400, в кращому випадку – М500, для найвідповідальніших споруд.