Без засобів виміру не обійтися у побуті, на транспорті, виробництві. Навіть найсучасніші високотехнологічні системи зважування мають похибки. І найчутливіші вимірювальні прилади не бувають абсолютно точними. Тому прийнято такі поняття, як межі зважування, дискретність, похибка.

Класи ваг

Терези бувають пересувні, стаціонарні, автоматичні та механічні, електронні, гірні, шкальні. Найважливіший показник вимірювальних приладів – точність. На кожен вид вагового обладнання встановлено свій клас точності. Існують 1 спеціальний, 2 високий та 3 середній клас точності ваг. У перші два класи потрапили прилади, що застосовуються під час лабораторних досліджень, фармацевтики, медицини, ювелірної промисловості. Обладнання 3-го класу застосовується у торгівлі, промисловості, тваринництві, вантажоперевезеннях.

На ваговий пристрій має бути оформлений сертифікат, що підтверджує клас зважування. Придбати ваги та інше оборудование для общепита можна за посиланням.

Існує кілька видів вимірювальних приладів: побутові, медичні, торгові, палетні, промислові, автомобільні. Кожен тип приладу має відповідати певним вимогам.

Так, стаціонарна вага для вантажівок повинна стояти на місці, без пересування. Вони вимірюють точну масу автомобіля, що заїжджає на платформу. Це найпростіший і найшвидший спосіб зважити вантажівку без похибки.

Характеристики ваг

Щодо вимірювальних приладів встановлено вимоги ГОСТ. Кожен ваговий прилад повинен відповідати декільком параметрам:

Межі зважування. Їх два – найбільший та найменший. Перший показує максимальне значення, що можливе на дисплеї вимірювального приладу. Якщо маса об’єкта, що зважується, перевищує встановлену величину, то вага буде показана неточно. Другий показник – це мінімальне значення, що здатні показати ваги. Якщо об’єкт важить менше цієї межі, то виміряти його точну вагу неможливо.

Дискретність. Це найменше значення, яке здатне вловити вимірювальний прилад. Інакше даний показник називається «ціна перевірочного розподілу», він відображає, як змінюються показання між двома рядами розподілами. Чим дискретність менше, тим точніше вимірювальний прилад, і навпаки: що вище, то більша похибка зважування ваг. Завод-виробник вагового обладнання зобов’язаний вказати у документах розмір гранично допустимої похибки.

На наявність і розмір похибки приладів впливають різні обставини: температурний режим, вологість, зношування деталей.