Галузь будівництва, як й інші сфери людської діяльності, постійно модернізується: впроваджуються новітні способи зведення будівель, використовуються інноваційні матеріали. Проте популярний і досить поширений зараз будматеріал – композитна арматура – не такий вже й новий. Над його розробкою працювали ще в середині минулого століття і закордоном він активно використовуються уже понад 50 років. Натомість в Україні альтернатива стальній арматурі у вжитку лише кілька десятиліть.

Композитна арматура: що це за будматеріал

Усі бетонні конструкції під впливом зовнішніх чинників та функціональних навантажень з часом деформуються і руйнуються. Щоб мінімізувати руйнування використовують арматуру – стержні більш стійкі до навантажень, тому значно продовжують експлуатаційний строк бетону.

Композитна арматура – це будівельний матеріал, виготовлений зі склопластикового, базальтового, вуглецевого волокон, просочений сполучним матеріалом із полімерів/смол та покритий напиленням для підвищення адгезійних показників. Для зовнішнього покриття застосовують дрібнофракційний пісок та накручені по спіралі волокна.

Найпоширеніші склопластикова та базальтопластикова види арматури, однак друга відрізняється значно вищою вартістю, тому частіше застосовують матеріал зі склопластиковими стержнями. Візуально ці види досить легко розрізнити: базальтопластикова арматура має чорний колір, склопластикова – жовтувато-бежевий відтінок. Є також арматура яскравих кольорів, для її забарвлення використовують різноманітні пігменти. Деякі виробники стверджують, що барвники впливають на адгезію з бетоном, однак дослідження і відгуки користувачів свідчать про протилежне – забарвлення виконує виключно декоративну функцію.

Сфери застосування арматури із композитних матеріалів

Цей будматеріал універсальний, тому є багато сфер, де використовується композитна арматура:

 1. Спорудження будівель різноманітного призначення: комерційних, житлових, сільськогосподарських, промислових;
 2. Заливка фундаменту будинків та інших об’єктів;
 3. Зміцнення цегляної кладки;
 4. Армування бетонних конструкцій;
 5. Виготовлення опор для ліній електропередачі;
 6. Будівництво доріг, мостів, віадуків, огорож;
 7. Укладення залізничного полотна і трамвайних колій;
 8. Спорудження причалів, укріплення прибережної зони;
 9. Зведення конструкцій різного призначення в місцях з підвищеним впливом корозії (каналізаційні і дренажні колектори, тунелі, акведуки тощо).

Одна із властивостей композитної арматури – підвищена стійкість до розтягування і розриву. Тому цей матеріал став незамінним для будівництва споруд у сейсмічно активних зонах та регіонах, де часто виникають різні екологічні катастрофи: урагани, повені, селі.

Проте, ця властивість одночасно є і плюсом, і мінусом будматеріалу. Композиційна арматура більш еластична і гнучка. Її модуль пружності в 4 рази нижче, ніж у металевої такого ж діаметру. Отже, спорудження перекриття у будівлях потребує додаткових розрахунків.

Композитна арматура: за і проти

Композитна полімерна арматура нині дуже розповсюджена для армування бетонних конструкцій, зведення споруд, будівництва доріг. Це пояснюється низкою позитивних характеристик матеріалу. Зокрема, антикорозійними властивостями, довговічністю, міцністю на розрив, порівняно невеликою вагою, що полегшує транспортування та монтаж. Не варто також забувати, скільки коштує композитна арматура: її вартість в кілька разів менша, ніж металевої (у разі рівнозначної заміни).

Однак, матеріал має і негативні риси:

 • частини неможливо з’єднувати шляхом зварювання;
 • в процесі будівництва не можна надати арматурі потрібної форми чи зігнути під необхідним кутом.

Ці нюанси вирішуються на етапі виробництва, тому перед замовленням треба ретельно розрахувати і визначити всі необхідні конфігурації будматеріалу.

Переглянути цінові пропозиції та підібрати потрібний діаметр та кількість можна на сайті – sitkand.com