Цю рослину часто використовують західні садівники при розробці ландшафтних дизайнів садів і парків різного призначення. А ось у нас декоративна капуста чомусь поки не дуже популярна. Даремно, тому що цей вид капусти – справжня перлина осіннього саду. Втім, в інші пори року вона теж виглядає цілком непогано.

Декоративна капуста невибаглива в догляді, вдало поєднується з іншими рослинами, жваво і декоративно виглядає навіть на снігу. Зрештою, якщо вона вам набридне, можете її з’їсти, тому що вона ще й їстівна. Просто мрія, а не культура! Про видах і сортах декоративної капусти, способах її розмноження і використання в ландшафтному дизайні читайте в цій статті.

Ландшафтні дизайнери цінують цю культуру перш за все за незвичайну форму, розмір і забарвлення листя. Вона відрізняється особливою різноманітністю. Капустка може бути світло-зеленої, зеленої з блакитними смужками, темно-фіолетового, сіро-зеленої, синьо-зеленої з рожевими або фіолетовими плямами, білої, жовтої, бордовою і навіть кремовою.

Умовно всі види і сорти цієї рослини можна розділити на дві групи:

  • Декоративна капуста з початком;
  • Капуста, яка не формує качана.

Сорти першої групи схожі на екзотичні квіти. Їх селекцією займалися садівники з Японії, тому зовсім не дивно, що назви сортів звучать, як «Токіо», «Нагоя», «Осака». У діаметрі вони можуть бути від 25 см до 1 метра. Ці сорти прекрасно підходять для оформлення бардюр і рабаток. Їх називають розовідний.

Декоративна капуста без качана може досягати до 120 см у висоту. Низькорослі сорти – до 30 см. Якщо видаляти листя рослини, що росте по всій її довжині, то декоративна капуста буде дуже нагадувати троянду. З огляду на, що «королеви саду» на час піку декоративності цієї капусти вже відцвітуть, то має сенс замінити їх морозостійкої, але не менш красивою «капустяної трояндою».

Всі види декоративної капусти дворічні. У перший рік вегетації вони формують листя, на другий – цвітуть і плодоносять. Для ландшафтного дизайну використовують, переважно, тільки екземпляри першого року.

Декоративна капуста: розмноження і догляд

Розмножується насінням через розсаду. Час посіву на розсаду – кінець березня-початок квітня. У кожен горщик або стаканчик кладуть по два насіння і засипають шаром землі в 1 см. Особливих вимог до якості грунту немає. Добре підійде легкий, багатий органікою грунт. Обробка землі розчином фунгіциду не дасть рослинам загинути від «чорної ніжки».

Розсада декоративної капусти легко переносить зниження температури до -4 градусів, дорослі рослини – до -12 ° С Зазвичай, перші паростки з’являються на 3-5 день. Через 35-40 днів (коли вона буде по 3-5 листочків), загартовану розсаду можна висадити на постійне місце.

Важлива особливість декоративної капусти, яка має величезне значення для ландшафтного дизайну – її можна пересаджувати за сезон до трьох разів.

Підбираючи місце посадки для декоративної капустки, поселите її там де побільше сонечка. найбільш привабливого вигляду вона досягає з настанням стійкої прохолоди. В середині літа її можна вирощувати на городі, на госп. дворі, а в серпні пересадити разом з великою грудкою землі на саме видне місце.

Декоративної капусти рекомендовані суглинні грунту. Так що якщо у вашому саду переважають пісковик, при посадці рослини обов’язково додайте побільше чорнозему або компосту.

До речі, декоративна капуста надзвичайно чуйна на підгодівлю. Рослина бажано підгодовувати від 2 до 5 разів за сезон, в залежності від поживності грунту на ділянці. Після посадки розсади у відкритий грунт проводять послідовно з інтервалом в 10 днів 2-3 підживлення нітроамофоски або будь-яким універсальним добривом. Єдине, що не варто підгодовувати нашу красуню – гній. При його застосуванні листя капусти стрімко йдуть в зростання, стають непропорційними, змінюють забарвлення і вона перестає відповідати сортовим ознаками.

Поливати декоративну капусту потрібно раз в кілька днів, забезпечуючи постійну вологість у кореневій зоні. У спекотну пору кількість поливів варто збільшити.

Чи можна збирати насіння декоративної капусти?

Так, насіння можна зібрати з усіх сортів, які не є гібридними. Для цього потрібно залишити кілька рослин з минулого року на цвітіння. Капустка зацвіте в червні-липні і до кінця літа дасть багато хорошого насіння.

Важливо пам’ятати, що стручки, в яких дозрівають потрібні нам насіння, дуже люблять птиці. Так що після того як декоративна капуста відцвіте і сформуються стручки, суцвіття доцільно обмотати сіткою, марлею або агроволокном.

Як тільки стручки повністю пожовтіє і злегка підсохнуть, їх потрібно зрізати. Потім їх висушують в сухому, захищеному від сонця місці. Через 2-3 тижні, насіннєві коробочки розкриються і легко віддадуть насіння.

Найпопулярніші варіанти використання декоративної капусти в ландшафтному дизайні:

  • на квітниках в оточенні багаторічних і однорічних квітів;
  • на моно- клумбах;
  • в контейнерах.

Ландшафтні дизайнери рекомендують висаджувати декоративну капусту в палісадники або будь-які інші помітні квітники десь під кінець літа. На той момент її декоративність сформується, і вона зможе зайняти гідне місце між жителями вашої клумби.

Так-так, декоративна капуста дуже невибаглива в догляді, тому її легко можна було б віднести до представників практичного саду, якби не одне «але». Як і вся капуста, вона дуже любить вологу. Так без постійного поливу, а тим більше в спекотне літо, не обійтися. Хоча, якщо ви використовуєте крапельний полив або агрогідрогель, цього клопоту не буде.

До того, як декоративна капуста стане королевою вашого осіннього саду, вона може рости де завгодно, навіть на городі. Найкраще вона відчуває себе на сонці, тоді її забарвлення більш яскрава. Але і в півтіні їй буде добре. Пересаджуючи капусту всередині вегетації, робіть це, викопуючи її з великим земляним комом. Так вона приживеться з найменшим дискомфортом.

До речі, в зимовому саду декоративна капуста теж бажана жителька. Її вилки під снігом – це справжня екзотика! З настанням морозів від -10 її, щоб не замерзла, можна прибрати на балкон. Якщо він прохолодний, капуста буде прикрашати його всю зиму. Але і замерзла в саду, вона дуже ефектно виглядає під легким нальотом льоду або снігу. І тільки відлига може порушити цю красу.