Зараз в поняття «вітальня» вкладається кілька різних понять. Це може бути вітальня в класичному розумінні, тобто кімната, в якій вечорами збирається вся сім’я для відпочинку та розваг і яка першою відкриває свої двері гостям.

Дуже часто вітальня поєднується з їдальнею. Тоді її акцентом стає великий обідній стіл, або ж вона сама стає продовженням кухні (або навпаки, кому як більше подобається), позначивши тим самим назвою «кімната-студія».

І, нарешті, вітальня, об’єднана зі спальнею. Варіант, звичайно, далеко не найкращий, але зустрічається він досить часто, особливо коли в невеликій за площею квартирі живе велика сім’я. Тому такий варіант цілком має право на існування.

З чого почати?

Кожній з вищеописаних моделей можна присвятити цілу статтю, але якщо говорити про оформлення та ремонті вітальні своїми руками в загальних рисах, то алгоритм дій повинен бути приблизно такий:

  • визначення функціональних навантажень кімнати (те, про що говорилося вище);
  • рішення про масштабність робіт (повна перепланування або косметичний ремонт);
  • вибір стилю, в якому планується оформляти кімнату.

Всі три пункти пов’язані між собою часом набагато більше, ніж це багато хто уявляє на стадії планування, тому й підходити до питання і самостійна заміна деталей треба «сім разів відміряти, один відрізавши», особливо коли це стосується вітальні. Адже ця кімната є найбільш публічним місцем в квартирі і часто саме в її оформленні найяскравіше проявляються смаки і почуття стилю господарів будинку, особливо тих, хто любить робити все в будинку максимально самостійно.

Дизайн

Давати поради в цьому питанні складно і не дуже правильно, бо він дуже індивідуальний. Але дотримуватися певних законів все-таки необхідно.

Зрозуміло, що стиль оформлення вітальні не повинен входити в різкий дисонанс з оформленням житла в цілому. Але, в той же час, саме ця кімната дає найбільші можливості для польоту фантазії.

Іншими словами, якщо квартира, а особливо – прилеглі приміщення оформлені в спокійному класичному стилі, то облаштовувати вітальню в стилі хай-тек навряд чи варто. А ось додавання яскравих фарб, екзотичних елементів або ж одного оригінального акценту зробить це приміщення своєрідним острівцем індивідуальності.

Нехай це будуть якісь національні мотиви, які можна відобразити в текстилі і декораціях, або ж окреме місце (шафа, полиці) для зберігання сувенірів, привезених з подорожей, або ж великий колаж із сімейних фотографій на стіні.

Словом, все те, що допоможе вітальні знайти індивідуальність і власну душу. Тільки в цьому випадку її оформлення викличе щире захоплення гостей і бажання перебувати в кімнаті якомога довше у всіх домочадців.

Якщо питання направлення стилізації вирішене (хоча б в основних моментах), то повернутися до нього доведеться вже на самому заключному етапі ремонту. А до цього потрібно пройти багато інших процесів, які, як уже говорилося вище, залежать від планованої масштабності робіт.

Демонтаж всього старого

Якщо ремонт планується найглобальніший, то починати його слід з демонтажу і зняття всього старого: шпалер, фарби, покриття для підлоги і т.д. Останнє найчастіше викликає багато питань, особливо, якщо на підлозі лежить більш-менш непоганий паркет. Чи варто його знімати і стелити нове покриття. Якщо так, то яке? … Це, знову ж таки, тема окремої розмови. Але головне: якщо в планах стоїть збереження і подальше приведення в належний вигляд старого паркету, то його треба з самого початку укрити щільною плівкою, причому дуже ретельно. Інакше відновлювати потім буде просто нічого.

Наступний спірний момент: коли міняти вікна? Багато хто робить це в першу чергу. У цьому випадку відразу ж після установки нові вікна необхідно захистити плівкою (те саме стосується і вікон, які не потребують заміни), причому не тільки рами і підвіконня, а й скла.

Відразу варто обумовити той момент, що міняти вікна на лоджії, та й приводити її (або відкритий балкон) в порядок варто в останню чергу. Бо в процесі ремонту вона буде служити відмінною комори.

Отже, якщо все, що необхідно прибрати, демонтовано, а все що потрібно встановити – встановлено (гіпсокартонні перегородки, наприклад), все, що має бути захищене – ретельно закрита, то можна приступати безпосередньо до ремонтних робіт.

Ремонтно-оздоблювальні роботи

Перше, що доведеться робити, це сама «брудна» робота – штроблення стін під проводку. На цій стадії вже чітко треба представляти, яка в кімнаті планується електрична розводка: де будуть розетки і вимикачі, куди потрібно буде підвести інтернет, телевізійний і телефонний кабель, де розміститься настінне бра та інші рішення, які потім важко виправити. Внутрішні частини розеток зазвичай встановлюю відразу і закривають. Зовнішні накладки ставлять в останню чергу, на «чистової» стадії.

Наступним етапом може стати заміна радіаторів опалення.

Далі потрібно вирівняти стіни (стяжкою або гіпсокартоном), при необхідності – підлога і стеля. Натяжна варіант стелі зазвичай роблять останнім, після всіх «курних» робіт.

На стадії вирівнювання статі потрібно тимчасово встановити двері, щоб чітко визначити розмір дверного отвору. Потім їх можна зняти і прибрати «до кращих часів» або ж – укутати все тієї ж плівкою.

Розводка під «тепла підлога» здійснюється на цьому ж етапі.

Після цього настає час підготовки стін під обклеювання шпалерами або фарбування, а саме – час грунтовки і шпаклівки. І вже по завершенні цих процесів (але до обклеювання шпалерами) можна проціклевать і розкрити лаком багатостраждальний паркет. А ось постелити на підлогу нове покриття можна вже і при повністю готових стінах і стелі.