Прозорий полікарбонат міцно увійшов до нашого життя. Розкажемо про нього: який він буває, навіщо служить, і які властивості треба враховувати під час виборів.

Цей матеріал не претендує на технічну точність та повноту, він скоріше оглядовий, і його мета – познайомити вас з прикладами та короткими описами як листів прозорого полікарбонату, так і виробів із нього.

Види прозорого полікарбонату

Прозорим полікарбонатом називають безбарвний пластик із високим світлопропусканням, від 70 до 90% і більше, залежно від типу матеріалу (про типи нижче). Придбати поликарбонат для остекления можна за посиланням.

“Прозорими” часто називають і кольорові варіанти, але це не зовсім правильно.

З кольорових тільки жовтий, і з деякою помаранчевою натяжкою, можна віднести до напівпрозорих. Інші ж і зовсім класифікуються як малопрозорі та непрозорі.

Тому ми тут говоритимемо саме про прозорий, безбарвний полікарбонат.

В цілому, всі прозорі полікарбонати можна поділити за типом матеріалу, а точніше, за структурою та формою листа. І властивості, і ціна, і застосування залежить від типу матеріалу.

  1. Стільниковий
  2. Монолітний гладкий (полікарбонатне скло)
  3. Монолітний профільований (прозорий профнастил)
  4. Стільниковий прозорий

Стільниковий прозорий полікарбонат, мабуть, найходовіший у нашій країні. Їм покривають теплиці, зашивають балкони, його кладуть на покрівлю альтанок та навісів, з нього роблять козирки – не перерахувати.

Широке поширення прозорого стільникового полікарбонату пояснюється просто.

  • по-перше, завдяки безбарвності він нейтрально впишеться в будь-який дизайн,
  • по-друге, завдяки сотам він чудовий тепло-і звукоізолятор,
  • і по-третє, завдяки пористій структурі у нього велика міцність.

До речі, завдяки осередкам він ефективно розсіює світло, захищаючи рослини від опіків прямим сонячним промінням.

Це і приваблює садівників, які покривають таким матеріалом теплиці та оранжереї.

Але самі по собі стінки осередків досить тонкі, і тому удароміцність у прозорого стільникового полікарбонату не дуже висока.

Наприклад, удар каменем становить для нього загрозу, і за стійкістю до удару він значно поступається монолітному прозорому полікарбонату.

До монолітного відносяться два типи прозорих полікарбонатів: гладкий монолітний полікарбонат та профільований полікарбонат.

Монолітний гладкий

Коли кажуть «монолітний полікарбонат», то найчастіше мають на увазі саме гладкий плоский прозорий листовий полікарбонат. Це досить товсті листи (від 3-4 мм), схожі на скло.

По удароміцності литий прозорий полікарбонат перевершує скло в 200-300 разів, а за прозорістю майже дорівнює склу, його світлопропускання до 90-95%.

Козирку, зробленому з литого полікарбонату, не завдасть жодної шкоди ні кинутий кимось камінь, ні лід або сніг, що впав з даху.

Такі характеристики і зумовили його затребуваність саме у будівництві, з нього роблять козирки, зенітні ліхтарі другого світла, офісні перегородки, покривають їм і гаражі, оранжереї, паркани.

Прозорий монолітний полікарбонат ставлять замість скла у багатьох випадках, його називають іноді – «полікарбонатне скло».

Недоліки, звичайно, також є: моноліт легко подряпати набагато легше, ніж скло. Але не тільки це зупиняє його розповсюдження, стримуючим фактором є висока ціна.

А ось в іншого схожого матеріалу, у профільованого прозорого полікарбонату ціна цілком прийнятна.

Профільований прозорий

Прозорий профільований полікарбонат поєднує в собі переваги монолітного з невисокою ціною.

Він є тонким прозорим листом полікарбонату (від 0,7 і більше міліметра), що має трапецеподібний або хвилястий профіль.

Цей профіль служить ребром жорсткості, і завдяки йому тонкий лист зберігає високу конструкційну міцність, а міцність у нього як у моноліту – ніякий град не страшний.

Тому профільований прозорий полікарбонат широко використовують для покрівлі будинків, альтанок, терас та подібного.

Якщо врахувати, що розміри та форма «хвилі» листа МП-20 (У) збігаються з хвилею звичайного металевого профлиста, стає зрозуміло, чому такий полікарбонат називають «прозорий профлист» або «прозорий шифер».