Під час ремонту квартири або будівництва будинку неминуче постає питання придбання кабелів та проводів. Придбати кабелі високої якості, розібравшись у нюансах продукції та її асортименті – завдання нетривіальне.

Питання безпеки

Згідно зі статистикою, серед основних причин пожеж у будинках та квартирах головною, як і раніше, залишається несправність електропроводки. Це вкотре доводить, що до питання вибору якісних проводів і кабелів вббшв не можна ставитися недбало, а безпосередньо монтаж варто довіряти тільки професіоналам. Перш ніж придбати кабелі, обов’язково зверніть увагу на ряд характеристик, про які йтиметься нижче.

Насамперед варто звернути увагу при покупці на матеріал, з якого виготовлений провід або кабель. В основному їх виготовляють з алюмінію та міді. Алюміній відносно дешевий матеріал, але також і тендітний, може ламатися при згині й окислюється при контакті з повітрям. Тому рекомендуємо не заощаджувати в питаннях безпеки та вибирати кабелі з міді, оскільки вона має кращі експлуатаційні характеристики. Мідь має більшу провідність і надійніша.

Держстандарт чи ТУ?

Підійшовши впритул до питання вибору кабелів або проводів, ви неминуче зіткнетеся з такими поняттями, як Держстандарт та ТУ. У чому ж різниця?

Держстандарт – це стандарт, якого зобов’язаний дотримуватися виробник, щоб віднести свою продукцію до тієї чи іншої категорії. На відміну від нього, ТУ (технічні умови) є внутрішнім стандартом компанії-виробника, який розробляється не так з метою створення якісного продукту, як з метою зниження собівартості й, як наслідок, підвищення конкурентоспроможності фірми.

До речі, якщо ви хочете придбати кабель СІП, то рекомендуємо перейти за посиланням https://art-bud-electro.com/kabelno-provodnikovaya/sip, не гаючи часу.

Однак, навіть виготовляючи продукцію за державними стандартами, виробник може заощадити на якості матеріалу, що негативно позначиться на властивостях кінцевої продукції. Але, як свідчить практика – проводи та кабелі, виготовлені відповідно до Держстандарту значно якісніші за аналоги, виготовлені за ТУ.

Придбати кабелі та проводи гарної якості, не маючи спеціальних знань, досить складно, тому завжди краще питати думки майстрів або тих, кому часто доводиться працювати з даними матеріалами.

При виборі кабелю необхідно перш за все визначити необхідну кількість проводів у ньому:

  • якщо мережа однофазна (220V), це буде або «фаза + нуль», або «фаза + нуль + земля»;
  • якщо мережа трифазна (380V), це або «фаза A, B, C + нуль», або «фаза A, B, C + нуль + земля».

Додатковий провід заземлення потрібен, як правило, у випадках, коли йдеться про прилади з металевим корпусом або розетки із заземлюючим контактом.

Вибір перерізу кабелю

Переріз кабелю потрібно вибирати залежно від навантаження електроприладами, чим більша напруга буде, тим більшим має бути перетин. Для електропроводки у квартирі переріз мідного кабелю має становити 1,5-2,5 мм, у заміському будинку – 4-6 мм. Краще вибирати переріз із запасом, бо при меншому діаметрі дроти можуть перегріватися, горіти контакти, що може призвести до короткого замикання.

Також варто звертати увагу на ізоляцію. Покриття буває гумовим, із ПВХ, поліетилену. З метою безпеки рекомендується вибирати подвійну ізоляцію, щоб захист, якщо перший шар стане непридатним.

Сучасне обладнання з виготовлення кабелів та дротів майже напевно гарантує якість готової продукції. Але не варто нехтувати думкою професіоналів – у таких питаннях жодна консультація не може бути зайвою.