Девелопери очікують зростання цін на житло у 2022 році на 10-15%, повідомили забудовники. Серед причин – висока інфляція, дефіцит робітників, подорожчання землі. У профільному комітеті вважають, що якщо не знизити темпи збільшення вартості будматеріалів і не нівелювати інші проблеми, ціни на первинне житло дійсно продовжать зростати. Як наслідок, площа квартир у нових проектах може скоротитись, щоб лоти залишалися доступними, зазначають експерти.

За минулий рік у містах-мільйонниках вартість «квадрату» в новобудовах, таких як https://orangepark.ua/, у середньому зросла на 29%, розповіла експерт. Середня ціна 1 кв. м на вторинному ринку житла збільшилася приблизно на 25%, додала вона.

— Через зростання вартості будівельних матеріалів, дефіцит кадрів та зниження пропозиції на ринку житла з’являється націнка, — сказав перший заступник голови комітету з будівництва та ЖКГ.

Серед основних факторів зростання цін на житло минулого року — ажіотажний попит на тлі пільгової іпотеки, подорожчання будматеріалів, зростання заробітних плат робітників через дефіцит трудових мігрантів і, щонайменше, перехід на ескроу-рахунки, що продовжується, нагадав керуючий партнер компанії- забудовника.

На його думку, у 2022 році попит на новобудови стабілізується і повернеться до показників доковидного 2019-го, оскільки більшість тих, хто бажав купити нове житло, вже зробили це. Це може уповільнити зростання цін на новобудови, але залишаться інші фактори — інфляція, подорожчання будматеріалів, нестача робітників, вважає експерт.

— Протягом року вартість первинного житла може збільшитись на 10–15%, якщо не станеться нових макроекономічних потрясінь та локдаунів, — спрогнозував девелопер.

Чи допоможе цей захід зробити доступнішим індивідуальне житлове будівництво

Нові вступні

Серед суттєвих причин зростання цін – подорожчання земельних ділянок для нових проектів, додав комерційний директор.

За оцінками девелоперської компанії, 2022 року в середньому по ринку зростання цін становитиме 10%, за окремими проектами — до 15–20%. Темпи подорожчання залежатимуть від обсягів будівництва, реалізації девелоперами спільних із банками іпотечних програм, інфляції, доходів населення та інших соціально-економічних факторів, сказала директор із продукту компанії.

Собівартість будівництва для девелоперів підвищилася на 30-100%, тому наступного року ціни на житло продовжать зростання, упевнений керуючий партнер групи компаній. За його прогнозом, квартири у новобудовах можуть подорожчати ще на 10–30% за рік.

Ставка на іпотеку: що буде з цінами на житло у 2022 році

Експерти очікують зростання вартості будинків та квартир на рівні інфляції
Один із ключових факторів, який визначатиме ситуацію на первинному ринку 2022-го, — зростання ставок з іпотеки, зазначила директор з маркетингу. Того ажіотажу, який спостерігався у 2020–2021 роках, не варто очікувати, вважає вона.

Значне збільшення цін на новобудови – на 12% і більше – можливе у разі посилення пандемії коронавірусу, різкого подорожчання будматеріалів, вважає комерційний директор. Найімовірніше, ціни зростуть приблизно на 10%, додав він.

За словами комерційного директора, підвищення вартості нерухомості варіюватиметься залежно від регіону, але поки що передумов для зупинки зростання цін не спостерігається.

— У нових проектах девелопери продовжать скорочувати площу квартир і закладатимуть більше однокімнатних варіантів та студій, щоб утримати їхню вартість на відносно доступному для клієнтів рівні, — зазначив він.