Маркування по ГОСТ

На сьогоднішній день в нашій країні цемент маркується за вимогами нового ГОСТу 31108, розробленого в 2003 році і відредагованого в 2021 році. Обидві версії цього нормативного документа дійсні, не суперечать один одному і узгоджуються з вимогами до маркування, прийнятими в європейських країнах.

Тим не менш, до цих пір і в будівельній документації, і на упаковках з цементом зустрічається стара маркування за ГОСТ 10178-85. Для обивателя вона більш зрозуміла і звична, але не відображає багато важливих характеристики, такі як склад матеріалу, вид та кількість добавок. Що часто призводить до покупки «наосліп», без урахування багатьох нюансів, які можуть відбитися на якості зводяться споруд.

Приклад маркування за новим стандартом

А значить тим, хто затіває будівництво, необхідно вивчити нові марки цементу, їх застосування і розшифровку. Таблиці і фото-приклади на сайті https://fenixcentr.kiev.ua/obshhestroymaterialy/tsement/ полегшать це завдання.

Старе маркування

За колишніми вимогам цемент маркірувався коротко, із зазначенням складу матеріалу, його міцності, процентного вмісту добавок і особливих властивостей.

Склад цементу повідомляється групою заголовних букв. Наприклад, портландцемент – ПЦ, білий портландцемент – ПЦБ, шлакопортландцемент – ШПЦ.

Відразу за ними йдуть цифри, що вказують на міцність готового бетону на стиск (в кг / см2), якого він досягає через 28 днів після виготовлення: 300, 400 або 500. Часто маркування цементу, що надходить в роздрібний продаж, виглядає ще простіше: на мішку вказують повну назву виду сполучного і марку міцності.

Марка міцності – основний критерій вибору цементу

Наступна за міцністю літера Д з цифрами позначає, що в матеріалі міститься певна кількість добавок – від 0 до 20%. І останні букви вказують на його особливі властивості:

 1. Н – нормально твердне;
 2. Б – швидкотверднучий;
 3. ПЛ – пластичний;
 4. ГФ – володіє гидрофобизирующими властивостями.

Маркування за старими нормами

Наприклад, ССПЦ 400-Д0 Б розшифровується як сульфатостійкий портландцемент з маркою міцності М400, бистротвердеющий, з нульовим вмістом добавок.

Нове маркування

Основна зміна, здатне ввести рядового покупця в оману, стосується марки цементу по міцності. Тепер вказується не марка, а клас міцності в МПа, тому ми бачимо інші значення. Щоб не плутатися, потрібно запам’ятати, що:

 • 22,5 відповідає М300;
 • 32,5 – М400;
 • 42,5 – М500;
 • 52,5 – М600.

Першими в маркуванні йдуть літери ЦЕМ, а наступні за ними римські цифри вказують на тип матеріалу:

 • I – чистий портландцемент без мінеральних добавок;
 • II – портландцемент з присадками;
 • III – шлакопортландцемент;
 • IV – пуцолановий портландцемент;
 • V – композитний портландцемент.

Вид і кількість присадок також вказуються в маркуванні цементу, розшифровка цих відомостей не така складна, як здається.