Освітлення прилягаючої до будинку території може виконувати одразу декілька функцій, або жодної. Все залежить від ретельності підходу до проектування, яке здійснить профільна організація за участі фахових спеціалістів. Тут ми відмітимо основні моменти, до висвітлення яких потрібно ретельно підійти та спланувати.

Проектування зовнішнього освітлення – визначаємося з завданням

Перш за все, що потрібно зрнати перед тим, як розпочати розробку проекту зовнішнього освітлення – це визначити його мету. Розрізняють три основні типи систем освітлення прибудинкової території:

 • охоронне;
 • функціональне;
 • декоративне.

Далі ми детальніше зупинимося на кожному з них. При розробці проекту освітлення навколишньої території спеціалістам також доведеться визначитися з схемою прокладки та потужнітью лінії електроживлення. Крім того вирішити наступні питання:

 • навантаження лінії;
 • перетин кабелю;
 • тип, потужність, кількість освітлювальних приладів;
 • розташування освітлювальних приладів на території;
 • висота, матеріал та конструкція опор для світильників;
 • окремим пунктом ідуть особливості фундаменту опор, які встановлені на землі;
 • спосіб прокладення лінії електроживлення;
 • місце вводу електролінії в будинок;
 • метод керування освітленням та прилади для цього.

Щоб дати відповіді на ці питання, спеціалісти проводять обстеження території та об’єкту, а також консультують власника, аби спільно обрати оптимальні варіанти рішень.

Власнику ж варто заздалегідь продумати варіанти розташування світильників, найзручніший спосіб керування ними та місце в будинку, де будуть розташовані прилади керування. Наступна інформація допоможе з цим.

Охоронне освітлення

Зі зрозумілих причин, цей тип освітлення – найважливіший. Воно відповідає за належну освітленість входів до будинку (вхідних груп), ґанку, автомобільної стоянки або гаражу, дверей, стін із вікнами, а також під’їзних шляхів та огорожі території. Тобто, тих зон, де велика вірогідність несанкціонованого проникнення зловмисників.

Таку систему освітлення варто облаштувати спеціальними сенсорними пристроями – детекторами руху, які будуть вмикати світло, як тільки в межах дії детектора з’явиться рухомий об’єкт.

Щодо точності роботи детекторів руху турбуватися не варто: зараз на ринку багато моделей, які можна налаштувати на певний розмір, швидкість руху об’єкта і навіть на особливості руху (це, так би мовити, «інтелектуальні» системи стеження).

Звісно, велике значення має інтенсивність світла та його спрямування. Тобто, варто використовувати спрямовані на певні ділянки лампи з достатньо широкою зоною освітлення. Головна умова – якомога менше «затемнених» зон, де може ховатися потенційний зловмисник.

Для зручності керування такою системою освітлення варто продумати розташування загального або групового вимикача. Краще, якщо керування буде здійснюватися з окремого пульту, розташованого в будинку.

Зазвичай системи охоронного освітлення інтегруються та діють в комплексі з іншими системами безпеки: відеоспостереження, охоронної сигналізації, тощо. Для цього потрібно також продумати алгоритм їхньої взаємодії та підключити на спільний контрольний прилад.

Щоб світильники освітлювали максимальну ділянку, були зручними та мало досяжними для правопорушників, варто розташовувати їх на високих опорах.

Спеціалісти приділяють окрему увагу проектуванню таких опор, адже вони постійно знаходяться під дією зовнішніх негативних чинників, зокрема корозійних (опади) та кліматичних (вітри, обледеніння, снігові навантаження, тощо). До того ж, на фундамент опор діють негативні чинники в ґрунті.

Прокладання електричного кабелю для живлення охоронних світильників варто виконувати траншейним (підземним) способом. Знову-ж таки, з метою максимально захистити кабельну лінію від неправомірних дій. А також щоб не захаращувати територію повітряними кабельними лініями.

Функціональне освітлення

Другий за важливістю тип освітлення. Крім комфорту, він забезпечує безпечне пересування по двору. Це освітлення садових ділянок, пішохідних та під’їзних доріжок, тих-таки гаражів, парадного входу, сходів, ґанку.

Зазвичай для освітлення таких місць застосовуються світильники на коротких опорах, які в денний час доповнюють ландшафтний дизайн присадибної ділянки, а основну роль починають виконувати у вечірній час.

Для заощадження коштів на електроенергію радять використовувати світильники на сонячних елементах. Вдень вони будуть накопичувати сонячну енергію, а з настанням сутінків виконуватимуть основну роль.

Також дуже корисним буде використання датчиків освітлення. Вони також допоможуть заощадити, плюс – додадуть комфорту керуванню освітленням. Датчики будуть вмикати світло тоді, коли інтенсивність природнього освітлення впаде нижче певної межі. А з настанням ранку вимикатимуть світло.

Декоративне освітлення

Використовується для підкреслювання естетичних, привабливих рис ландшафту, вигідних деталей споруд або декоративних елементів на території.

Декоративні освітлювальні елементи встановлюються в межах зон відпочинку, у водоймах, всередині фонтанів, біля садових скульптур, спрямовуються на фасади або декоративні садові насадження, тощо.

Окремих вимог до цього типу освітлення немає – все залишається на розгляд власника та (або) ландшафтного дизайнера. Головна рекомендація – освітлення має бути збалансованим за інтенсивністю, кольором, спрямуванням, розсіюванням.

Також варто вдумливо підійти до вибору освітлювальних приладів. Бажано, аби зовнішній вигляд світильників знаходився в гармонії з ландшафтним дизайном.

Певним різновидом декоративного освітлення вважається святкове. Це, зазвичай, легкоз’ємні елементи (наприклад, світлодіодні стрічки), які встановлюються на фасаді, садових декоративних елементах, рослинності, тощо. Чому легкоз’ємні? Бо використовуються, зазвичай, протягом нетривалого часу, в період свят або визначних подій.

Потрібно зазначити, що на невеликих територіях припустиме облаштування комбінованої системи зовнішнього освітлення, яка поєднує функції охоронного, функціонального та ландшафтного.

Найпродуктивнішими та найвигіднішими елементами для будь-якого типу освітлення сьогодні можуть вважатися світлодіодні лампи. На відміну від інших типів ламп, їм властиве надзвичайно заощадливе споживання електроенергії, мінімальне виділення тепла, довговічність, величезний вибір моделей за відтінком та силою світла. До того ж, світлодіоди можна підібрати будь-якої форми та конструкції. Зокрема, для декоративного або святкового освітлення існують спеціальні гнучкі світлодіодні стрічки різних кольорів.