Від якості саджанця безпосередньо залежить характер росту дерева або чагарнику, час вступу в плодоношення і навіть розміри плодів. Чи можна визначити при покупці відповідність заявленому сорту? Важливо, як зберігали посадковий матеріал в період від викопування з розплідника до продажу і посадки на постійне місце.

Розберемо, за якими показниками слід визначати життєздатність саджанця і чи варто його купувати.

Показники якості посадкового матеріалу

Час вступу в плодоношення, врожайність і сила росту безпосередньо залежать від біометричних показників саджанців. У нашій країні розроблені стандарти на посадковий матеріал всіх видів рослин.

На що слід звернути увагу перед покупкою саджанця:

  1. Висота – для саджанців яблуні, груші, сливи, вишні вона повинна бути не менше 1,0 м, винограду – не менше 0,5 м;
  2. Діаметр стовбура над кореневою шийкою – для всіх видів культур не менше 5,0 мм; для плодових дерев – оптимальний розмір стовбура 7,0-12,0 мм;
  3. Кількість коренів і їх діаметр – для всіх культур не менше 3 штук коренів першого порядку діаметром понад 5,0 мм. Добре, якщо на коренях не висохли більш тонкі відгалуження;
  4. Наявність розгалужень – це ознака того, що в розпліднику застосовувалася правильна технологія вирощування. Перші бічні гілочки повинні розташовуватися на висоті приблизно 60 см від землі, наступні – через 20 см.

З цих показників видно, що придбати саджанець поштовою пересилкою, відповідний державним стандартам якості за розмірами, неможливо!

Сортова відповідність

Якщо потрібно придбати саджанці певного сорту, то доцільно попередньо вивчити його характеристики: забарвлення кори стовбура і гілочок, тип нирок, форму і характер опушення листа (на початку осені). За цими ознаками можна попередньо судити про приналежність саджанця до того чи іншого сорту.

Якими документами підтверджується якість саджанців

Професійні розплідники (такі, як ЗемляХ Садовый Центр) підтверджують якість посадкового матеріалу двома документами: сертифікатом сортового відповідності; свідченням про карантинний благополуччя об’єкта. У продавця повинні бути ці документи в наявності.

У сертифікаті сортового відповідності інспектор з якості вказує тип посадкового матеріалу: елітний, першого або другого сорту, термін його реалізації.

Життєздатність через неправильне зберігання

Якщо розміри саджанців достатні, слід звернути увагу на зовнішній вигляд коренів і кори. Найкращим чином життєздатність зберігається у саджанців із закритою кореневою системою. Так краще купувати виноград, смородину, троянди, жимолость, декоративні чагарники.

Якщо посадковий матеріал з відкритою кореневою системою, то коріння повинні перебувати у вологому субстраті. Їх слід акуратно розкрити і подивитися забарвлення – воно повинно бути світло-коричневим без ознак пересушування і зморщування. На зрізі корінь білий або біло-рожевий. Коріння не повинні бути обрубане в розпліднику занадто коротко. Їх оптимальна довжина 30 см.

Уважно оглядаються пагони – кора повинна бути рівномірного забарвлення, без ушкоджень і зморщування. Верхівки пагонів не сухі, що не обломленние, без зрізів. Потім розглядають бруньки. На саджанці не повинно бути обломленних бруньок, у них рівномірне опушення, зморщування відсутні.

При покупці саджанців плодових дерев і чагарників слід пам’ятати, що слабкі рослини продовжують погано розвиватися або зовсім гинуть в саду через кілька років.