Вибираємо тепловий насос. Як працює агрегат повітря-вода?

Горизонтальні і вертикальні колектори

І у тих, і у інших є недоліки. Існує думка про теплові насоси, що потрібно опустити зовнішній колектор у водойму, щоб не бурити свердловину і не копати довгі траншеї. Але не кожен зможе це зробити. Існують будинки, в яких водойма не знаходиться в безпосередній близькості.

Якщо водойма знаходиться за 300 метрів від будинку, то вам доведеться тягнути 600 метрів холостої труби для того, щоб до цієї водойми дотягнутися. І хто дозволить у водойму опустити колектор. Якщо тільки у вас є берегова лінія, а таке зустрічається рідко, тоді ви можете опустити колектор в воду. Детальніше про вибор насоса на сайті https://geosun.com.ua/.

Укладання горизонтального колектора

Друге нездійсненне бажання багатьох – опустити колектор в каналізацію. Але мається на увазі не та каналізація, яка виходить у вас з дому, ви там заморозите моментально все. А та каналізація, яка міська, великий колектор. Так, туди було б добре опустити зовнішній колектор, але знову ж таки, хто вам дасть і як це зробити?

Нам залишається всього 2 колектора – це горизонтальний, закопаний в траншею, і свердловина. З вертикального свердловинного колектора ми можемо зняти 50 ват, за загальноприйнятими розрахунками, з погонного метра, а з колектора горизонтального – 20 ват з погонного метра труби. Легко порахувати, що якщо нам необхідний тепловий насос 10-кіловатної потужності, то ми 10 тисяч ділимо на 50, це 200 метрів повинно вийти. Так, 200 метрів свердловини нам потрібно пробурити.

Такі глибокі свердловини установники теплових насосів бурити не люблять, вони вважають за краще 6 свердловин по 30 метрів, чим одну свердловину 180 метрів. За ціною 6 свердловин неглибоких дешевше, ніж одна глибока, не виходить, тому що їх потрібно з’єднати, з’єднати їх потрібно в колодязі, від цього колодязя у нас вже буде магістраль прокладена до дому. Все це досить дорогі речі. Але якщо говорити про зовнішній колектор водяного типу, то краще, ніж свердловина, нічого не придумаєш.

Самий незручний і дорогий – горизонтальний колектор. Наприклад, вам встановили насос 27 кіловат на будинок 500 метрів. В даному випадку буде дефіцит тепла, плюс, наприклад, зарили вам колектор довжиною в 1 кілометр. Легко порахувати, що 20 ват з погонного метра ми не добираємо потужності колектора до 27 кіловат.

Доводилося чути скарги людей, що після закопування колектора у себе на ділянці, виходить крижана лінза, і з ділянки не йде вода. Тобто, вони розводять у себе болото на ділянці і не мають можливості там нічого посадити, тому що грунт весь час холодний. Тобто, крім ялинок і карельських берез, які звикли рости в тундрі, нічого у себе на ділянці не посадите. Ну і плюс ефективність такого колектора набагато нижче, ніж свердловини, тому що промерзлий грунт НЕ відтає.

Все-таки вихід тепла з вертикальної ділянки набагато більш інтенсивний, там грунти не промерзають. Тому якщо ви все-таки зважитеся на тепловий насос, то на горизонтальний колектор не погоджуйтеся, займає багато місця, великий обсяг земляних робіт, і великі проблеми у використанні в подальшому. Тому для насоса вода-вода тільки свердловина.