Робот-газонокосарка являє собою невеликий самохідний апарат на трьох, або чотирьох колесах, зазвичай в корпусі з пластику. Шасі виконуються металевими, внизу встановлюється жорсткий диск, що обертається, або плаваючі гвинти, які забезпечують ефективне зрізування газону.

У комплектації обов’язково передбачені блок управління і акумулятор для автономного функціонування пристрою. А ось травозбірник в газонокосарках-роботах зустрічається рідко, зазвичай апарати відразу мульчують траву і подрібнюють стебла, трансформуючи їх в природне добриво.

Ряд моделей, представлених на сайті www.vdr.com.ua, працює відповідно до заданого режиму, автоматично залишаючи зарядну станцію у встановлений час і повертаючись на неї, як роботи-пилососи. Тривалість автономної роботи залежить від типу і ємності акумуляторної батареї, рельєфу поверхні землі і вологості трави. Завдяки спеціальному обмежувальному проводу користувач може сам окреслити необхідний периметр території, яка призначена для стрижки.

Всі роботи-газонокосарки мульчують (подрібнюють швидким обертанням ножів) траву до стану, коли вона швидко сохне і гниє, стаючи відмінним природним добривом для нового газону. Що стосується самого ріжучого інструменту, то ножі можуть бути двох типів: металеві із заточеними крайками (фреза), або свободноплавающие.

Принцип роботи першого типу ножів зрозумілий, при цьому фреза відмінно підходить для косіння трави з жорсткими стеблами і змішаних посадок.

Другий тип більше підходить для класичного газону, його пропонуємо розглянути трохи більш докладно. Плаваючі ножі представлені диском із пластику, по його окружності закріплені розкладаються леза (лопаті). При обертанні пластикового диска завдяки дії відцентрової сили дані леза-лопаті розкриваються і стають в робоче положення. Продуктивність цього типу ножів нижче, ніж жорстких ножів. Але на противагу, основними перевагами плаваючого механізму є менший рівень створюваного шуму і несхильність до зламу.

Усередині корпусу ножі можуть бути розташовані різними способами. Так, вони можуть перебувати в центрі, або зміщуватися в бік, що забезпечує переміщення коліс по вистрижених ділянках. Роботи з такою конструкцією можуть косити траву навіть біля стін.

Газонокосарки-роботи найчастіше пересуваються хаотично. Однак, наприклад, старші моделі виробника Caiman також оснащені режимом переміщення по спиралевидной траєкторії, роботи Robomow рухаються зигзагом, а Bosch пересуваються змійкою. Але і в цьому є свої недоліки. Газонокосарки Bosch при роботі вибудовують один і той же маршрут, тому при багаторазовому запуску в однакових зонах можуть залишатися нескошені області. Тому є ймовірність, що хаотичний режим (або більш продуманий) в таких випадках підходить більше. Крім цього має значення, щоб робот-газонокосарка не залишав колію біля зарядної станції. Для цього він не повинен завжди заїжджати по прямій.

Більш просунуті моделі оснащені датчиками дощу, датчиками трави, також в них передбачена функція програмування часу запуску та інші корисні опції.