Гайка – це кріпильний різьбовий виріб з отвором, призначений для роботи в парі з болтом, шпилькою і гвинтом. Характеризується такими основними параметрами:

  1. діаметром і кроком різьблення;
  2. класом точності;
  3. висотою;
  4. формою і розміром «під ключ»;
  5. класом міцності;
  6. наявністю або відсутністю елементів стопорения;
  7. покриттям.

Хоча бувають і ексклюзивні (оригінальні) гайки, переважна більшість їх випускається за знайденими в спадок від радянських часів ДСТУ, ГОСТами, ТУ або німецькому DIN, що діє у всій Єврозоні. Щоб купити гайки – переходьте за посиланням.

Діаметр і крок різьби

Це – основні параметри гайки. Вони визначають її сумісність з спорядженою деталлю. У кріпильних виробах використовується, як правило, метрична різьба, профіль якої має трикутну форму з кутом при вершині 60 °. Діаметр різьби позначають буквою d, крок різьблення – Р. Гайки з однаковим діаметром можуть мати різні кроки. Найбільший з них вважається основним.

Згідно ГОСТ 8724-2002 діаметри метричних резьб коливаються від 0,25 до 600 мм, кроки – від 0,075 до 8 мм. Прийнято розрізняти кріпильні вироби з діаметром від 1,6 до 48 мм і понад 48 мм.

В умовне позначення гайки з метричною різьбою входить буква М і дві цифри через знак «х» (який може і не бути). Перша позначає діаметр різьби (d), друга – крок (P). Якщо друга цифра відсутня, значить, гайка має великий крок. Наприклад, позначення «Гайка М8х1», означає, що перед нами виріб з метричної різьбою, діаметром 8 мм і кроком 1 мм. Якщо виріб промаркировано «Гайка М8», це говорить про те, воно має великий крок (1,5 мм).

Різьблення можуть бути правими і лівими. В останньому випадку в позначення додаються літери «LH». Наприклад, M8x0,75 – LH.

Клас (ступінь) точності

Визначає величину зазору, який є між гайкою і болтом, регламентується ГОСТ 16093-81. Ступінь точності різьбових деталей визначається двома складовими.

  1. Допуском на діаметр, що позначається цифрами 4, 5, 6, 7 і 8. Чим більше цифра, тим менше допуск і вище точність.
  2. Положенням полів допусків, яке позначається буквами Е, F, G і H.

У маркуванні гайки значення положення поля допуску слід за позначенням допуску на діаметр. Наприклад, М12-6Н – говорить про те, що це виріб діаметром 12 мм з великим кроком і класом точності 6Н.

Клас міцності

Міцність гайки (в основному, її різьблення) залежить не тільки від матеріалу, з якого вона виготовлена, але і від технології виробництва, зокрема, термообробки (зазвичай гарт або нормалізація). На несучу здатність нарізного сполучення впливає також висота гайки (кількість працюючих витків різьби) і крок (висота профілю різьби).

Характеристики міцності параметри гайок визначаються ГОСТ Р 52628-2006. Згідно з ним для виробів, що мають нормальну або підвищену висоту (≥0,8d) і великий крок є сім класів міцності (4, 5, 6, 8, 9, 10, 12). Для гайок з дрібною різьбою – п’ять класів (5, 6, 8, 10, 12). Для гайок з висотою 0,5d … 0,8d. – 2 класу (04, 05).

Цифри, що позначають клас, це мінімальне значення межі міцності сполученого з гайкою болта, розділене на 100. Тобто гайка, що має клас міцності 10, може надійно працювати в парі з болтом, межа міцності якого становить 1000 Н / мм2.

ГОСТ Р 52628-2006 не висуває вимог до використання конкретних марок сталі, він обмежується лише вказівкою про їх механічні властивості і зміст деяких (Mn, C, P, S) елементів.