Сама потаємна мрія будь-якої людини – стабільність. Суспільні катаклізми, постійне зростання цін, що змінюють один одного ідеології різко знижують впевненість в завтрашньому дні. Але є те, що було, є і буде завжди! Щоранку, сонце буде підніматися над горизонтом і цілий день дарувати людям свою енергію. Звернули увагу – сонце дарує енергію, а 98% населення її купують у генеруючих компаній, що виробляють електрику за допомогою різних видів палива.

Тарифи на електроенергію, з 2001 р, виросли більш ніж на 700%. І за найоптимістичнішими прогнозами, їх зростання продовжиться в такому ж темпі. Єдиний спосіб вийти з енергетичної кабали, це забезпечити свій будинок автономним електропостачанням. На Заході вміють рахувати гроші, і технології отримання енергії з поновлюваних джерел, розробляються вже протягом півстоліття. Вітряні і сонячні електростанції для будинку, отримали там найбільш широке поширення. Але мінливість вітру, увійшло в приказку, і тому енергосистеми на основі фотоелектричних модулів, більш популярні.

З чого складається сонячна електростанція?

Найпоширеніша в Україні off-grid система для забезпечення електроенергією на основі сонячних батарей включає:

  • Сонячні батареї – перетворюють сонячне світло в електроенергію;
  • Акумуляторні батареї;
  • Контролер заряду – пристрій, що стежить зарядом акумуляторів;Інвертор – пристрій, який перетворює електроенергію, постійного струму, що надходить від фотоелектричних модулів або від АКБ, перед подачею в мережу змінного струму.

У наших реаліях, при наявності підключення до основної електромережі, можливе застосування гібридних інверторів, здатних працювати спільно з мережею. Також існують Безакумуляторна системи on-grid, де функції контролера заряду і інвертора виконує один пристрій – мережевий інвертор. Такі системи буденно застосовуються в Європі, там законодавством передбачений законопроект з продажу власної електроенергії в мережу.

У будь-якому випадку необхідно правильно підбирати компоненти системи, з урахуванням можливостей і поставлених завдань, без яких не будуть повноцінно функціонувати ні які сонячні електростанції. Купити можна все окремо або комплектом.

Скільки енергії ми споживаємо? В Україні, за статистикою, середня витрата електроенергії на одну людину становить 90 кВт * год на місяць. На сім’ю з 3 чоловік близько 300 кВт * год. Але статистика, і реальне життя часто суперечать. Тому, щоб бути спокійним, скористайтеся калькулятором розрахунку споживаної потужності, при розрахунку робіть запас.

Якщо порівняти дані з західними споживачами, то вони менше на 20-40%. Але в Росії цього вистачає і це далеко не найменший показник. У розвинених містах споживання більше, ніж в провінції, пояснюється це наявністю більшої кількості електричних споживачів і чисельністю населення. До недавнього часу на першому місці по споживанню перебували США, зараз – Китай. Загальна світове споживання постійно збільшується, графік світового споживання:

Перехід на енергоефективний режим

Автономне енергозабезпечення, це не тільки відокремлена електростанція на сонячних елементах. Для досягнення реальної енергонезалежності потрібно:

  • змінити багато електроприладів, віддаючи переваги більш економічним. Банальна заміна всіх ламп на світлодіодні, дає економію електрики до 30%;
  • поміняти деякі свої звички. Зокрема, організувати режим дня таким чином, щоб максимальне енергоспоживання доводилося на світлий час доби. В цьому випадку електроенергія, яка надходить від сонячних модулів, через інвертор буде відразу подаватися в домашню мережу. Тим самим, буде істотно продовжений ресурс АКБ, бо кількість циклів заряд / розряд у них лімітовано;
  • використовувати пристрої з нагрівальними елементами якомога рідше. Наприклад, для економії при використанні пральної машини, можна ставити прання холодною водою, без її нагрівання;
  • теплоізолювати будинок. Відсутність термоізоляції, значно збільшує витрати на опалення.У деяких випадках, слід взагалі подумати про перехід на електропостачання деяких пристроїв з 220 на 12В. Якщо від сонячної електростанції потрібно тільки освітлення, можна використовувати лампи на 12В і пропаде потреба у використанні перетворювача напруги, отже і вартість комплекту знижується.

Чи варта шкурка вичинки ?А у скільки людина оцінює свою свободу? Незалежність? Найчастіше щоб домогтися автономії починаються війни. Але в разі автономного енергозабезпечення будинку, війна звичайно не почнеться. Потрібно тільки прийняти вольове рішення і зробити перший крок.