Для отримання державної ліцензії на експлуатацію рентгенівського обладнання в медичній установі потрібно отримати санепідзаключеніе на рентген кабінет від Росспоживнагляду.

Відповідно до чинного законодавства, експертизі підлягають всі види діяльності, пов’язані з безпосереднім використанням генеруючих джерел іонізуючого випромінювання (ДІВ).

Для кого обов’язкові експертні висновки скасували?

До 21 жовтня 2011 року, цілком всі види діяльності, пов’язані з генеруючими ДІВ, підлягали проходженню експертизи. Це стосувалося навіть організація, що займаються проектуванням даних агрегатів. Однак сучасні правила передбачають експертизу лише в тому випадку, якщо на об’єкті планується прямий контакт з апаратом, що генерує випромінювання: це його конструювання, експлуатація, ремонт, утилізація і робота з радіоактивними відходами.

Тому експлуатація пристроїв рентгенографії і рентгеноскопії в поліклініках, диспансерах, стоматологічних клініках, лабораторіях та інших лікувально-профілактичних установах в будь-якому випадку вимагає отримання СЕЗ в ході ліцензування. Дізнатись більше про сэз рентген можна за посиланням.

Експертний висновок – перший етап оформлення СЕЗ на рентген

Процедуру оформлення санепідзаключенія необхідно почати з звернення до експертної організації. Це державна чи приватна компанія, що має відповідну акредитацію. На практиці державні компанії вимагають досить високу оплату, затягують терміни виконання експертиз і пропонують низький рівень сервісу, тому в більшості випадків росіяни звертаються до приватних фірм.

В ході проведення експертизи виконуються наступні види робіт:

  1. Перевірка правильності розміщення випромінює устаткування відповідно до чинних санітарних і епідеміологічних норм. Існують досить жорсткі вимоги з радіаційного захисту кабінету, розміщення окремих елементів обладнання, дотримання яких і перевіряє експерт.
  2. Перевірка електротехнічного обладнання на відповідність правилам безпеки. Так як джерела ІІІ є об’єктами підвищеного ризику, особлива увага приділяється безпеці.
  3. Відповідність систем вентиляції існуючим нормам. Вентиляція – також важливий аспект облаштування рентгенкабінету, тому ще на етапі проектної документації він підлягає перевірці.
  4. Лабораторний радіаційний контроль обладнання. Планована для застосування техніка проходить лабораторний контроль, результати якого відображаються у відповідних протоколах. Експерти засвідчуються, що ці протоколи оформлені правильно і показники знаходяться в межах норми.
  5. За результатами перевірки експертна організація дає висновок про відповідність проекту планованого приміщення під рентгенівське обладнання нормам.

Санітарно-епідеміологічний висновок від Росспоживнагляду

Наступний етап – видача документа від Росспоживнагляду. Вже маючи експертний висновок, необхідно підготувати пакет документів для даної організації: в нього крім укладення від експерта буде входити стандартне заяву, проектна документація і ряд інших паперів. Як правило, отримувати готове СЕЗ можна буде через 60 робочих днів після подачі пакета.

Відзначимо, що приватні компанії, які виконують розробку експертних висновків, також пропонують послуги зі сприяння оформлення СЕЗ в Росспоживнагляді, тому головне для успішного оформлення рентгенкабінету – звернутися до досвідченим експертам з хорошою репутацією.